چگونه کامپیوتر را گردگیری کنیم؟ چگونه کیس کامپیوتر را تمیز کنیم؟ چگونه موس کیبورد و مانیتور را تمیز کنیم؟ این سوالات امروز در وبسایت “هاو کن یو” تمام و کامل در قالب یک مقاله کامل پاسخ داده خواهد شد. کمتر خانه و یا محل کاری را می توان بدونه سیستم های کامپیوتری خانگی تصور کرد. امروزه در هر مکانی اثری از سیستم های خانگی و کامپیوتر یافت می شود که بسیاری از آنها علیرغم سال ها استفاده یکبار هم نظافت نشده اند و این مهم ترین دشمن این سیستم های خانگی و کامپیوتر هاست. امروز در هاو کن یو مقاله کامل را خواهید خواند.

با گذشت زمان در هر مکانی به مرور گرد و خاک در اکثر قطعات و تجهیزات کامپیوتر های خانگی انباشته می شود و این خود در دراز مدت از گردش هوا در کیس کامپیوتر جلوگیری کرده و پس از مدتی با افزایش این انباشته و کاهش جریان هوا، حرارت در داخل محفظه بالا رفته که مجموعا یک دشمن بسیار جدی برای تمام تجهیزات و قطعات داخل کیس و البته سایر قطعات است که اگر به ازکار افتادن آن قطعه در دراز مدت نینجامد مطئنا طول عمر و البته بازده آن ها را با کاهش جدی مواجه می کند. از طرف دیگر انجام نظافت و البته از بین بردن گرد و غبار مطمئنا  افزایش بازده طول عمر قطعات را به همراه خواهد داشت. اما شاید شما با روش صحیح تمییز کردن و گرفتن و از بین بردن این گرد و خاک به روش صحیح و ایمن بدونه آسیب به قطعات آشنا نباشید که امروز در هاو کن یو به این مورد خواهیم پرداخت.

وسایل و تجهیزات مورد نیاز:

 

 • جاروبرقی
 • کمپرسور هوا
 • پیچ گوشتی دو سو و چهار سو
 • یک ظرف
 • دستمال ماکرو فیبر
 • گوش پاک کن
 • الکل
 • مسواک
مراحل
۱) مکان مناسب را مهیا کنید:

شما برای از بین بردن گرد و غبار به یک جاروبرقی و احتمالا یک پمپ هوا و یا هر وسیله تولید کننده هوا با فشار کمی بیشتر نیاز خواهید داشت پس باید مکان مناسبی را تدارک ببینید که مجدد گرد و غبار بر روی سایر وسایل اتاق و منزل ننشیند. برای این کار قرار دادن یک میز در کنار یک پنجره بزرگ و یا حتی بردن کیس و کامپیوتر به خارج از منزل توصیه می شود.

17

۲) وسایل را میها کنید:

قبل تر تجهیزات مورد نیاز را ذکر کردیم اما شما میبایست در مجموع پیچ گوشتی دو سو و چهارسو، یک قوطی یا کمپرسور هوا، جاروبرقی، یک ظرف برای نگهداری پیچ ها و وسایل، مسواک، و احتمالا یک ایزوپروپایل الکل دردسترس خود داشته باشید.

16

۳) کامپیوتر را خاموش و از برق بکشید:

کامپیوتر را خاموش کرده و حتما آن را از پریز برق جدا کنید. این کار را برای تمامی تجهیزات انجام دهید. حال تمامی کابل های متصل شده به کیس را جدا کنید. اگر برای متصل کردنشان ممکن است که به مشکل بخورید بهتر است قبل از جدا کردن یک عکس بگیرید.

15

۴) کیس را به پهلو قرار دهید

کیس خود را بر روی میز یا مکان از قبل تدارک دیده شده به پهلو قرار دهید و سپس مطمئن شوید که کاور باز شونده یا درب جدا شونده کیس به روی بالاست .

14

۵) پیچ ها یا مهره ها را باز کنید

حال در کنار یا پشت کیس چندین پیچ و یا مهره قرار دارد که شما می بایست آن را باز کرده تا قادر باشید کاور یا درب را جدا کنید و به داخل کییس دسترسی پیدا کنید. در صورت نیاز از پیچ گوشتی می توانید استفاده کنید.

13

۶) از جارو برقی کمک بگیرید

حال که درب را جدا کردید در اولین اقدام باید تا حدودی گرد و غبار انباشته شده را از بین ببرید که برای این کار استفاده از یک جارو برقی توصیه می شود. لایه های انباشته شده شاید کمی منسجم شده باشند که استفاده از سری مناسب جاروبرقی کار را برای شما آسان تر می کند.

 • دقت داشته باشید که این کار را با حتیاط انجام دهید و از ایجاد فشار و یا ضربه زدن به هر یک از قطعات جدا بپرهیزید. بسیاری از این قطعات بسیار نازک و البته شکننده هستند.

12

۷) از کمپرسور هوا استفاده کنید

حال نوبت به گرفتن یک باد پر فشار می شود. اگر کمپرسور در اختیار ندارید به راحتی یک قوطی هوای پر فشار را می توانید از بیرون تهیه کنید.  در حالی که از هوای پر فشار استفاده می کنید تا گرد و غبار های از بین نرفته را بلند کنید همزمان از جاروبرقی هم برای جذب این گرد و غبار ها می توانید کمک بگیرید تا کار را یک سره کنید.

11

 • از فشار هوای بالا برای مدت طولانی در یک ناحیه استفاده نکنید. همچنین از جریان هوای پر قدرت برای تمییز کردن فن ها استفاده نکنید چرا که می تواند به نحوه و نظم حرکت آن ها آسیب برساند.
۸) فن ها را تمییز کنید:

از جارو برقی برای از بین بردن گرد و غبار روی فن ها کمک بگیرید و سپس مسواک خود را در الکل فرو برده و سپس به آرامی اقدام به تمییز کردن فن ها کنید. به آرامی تمامی پره ها را تمیز کنید.

10

 • شما مطمئنا با جدا کردن فن ها کار آسان تری برای تمیز کردنشان پیش رو خواهید داشت. برای این کار تنها چندین پیچ را باز کرده و سپس کابل آن را از مادر برد جدا کنید.  مطمئن شوید از کدام سیم آن را جدا می کنید.
 • هنگام اتصال مجدد فن ها حواستان به جهت فن ها باشد تا آن ها را بر عکس متصل نکنید. این کار صدمات جدی به کامپیوتر شما در دراز مدت وارد می کند.
۹) برای تمیزی بهتر سایر قطعات را نیز جدا کنید

در ابتدا با یک هواگیری کلی سعی در از بین بردن گرد و غبار سطحی داشتیم ولی برای تمیزی کامل تر نیاز است که قطعات را جدا کنید و هر یک را نیز جدا گانه تمیز کنید. نگران نباشید. حتی اگر با این قطعات آشنا نیستید با گرفتن یک عکس با گوشی خود به راحتی قادر خواهید بود تمام قطعات را مجدد در سر جای خود قرار دهید.

09

 • جدا کردن قطعاتی از قبیل هار درایو، فن ها، کارت گرافیک و .. مطمئنا تمیز کردنشان را به مراتب راحت تر می کند که برای تمیز کردن آن ها از یک دستمال و همان مسواک و الکل می توانید کمک بگیرید.
 • بار کردن برخی قطعات احتیاج به باز کردن هر دو طرف کیس دارد که باید درب دیگر را بار کنید و سپس هر یک از پیچ ها را باز کنید. دقت کنید که هر پیچ برای کدام قطعه است و آن را گم نکنید.
۱۰) تمام قسمت ها را گرد گیری کنید:

حال که قطعات را باز کردید مطمئنا فضای بیشتر برای غبار روبی در اختیار شماست که با استفاده از هوا و جاروبرقی می توانی یک گرد گیری کلی هم انجام دهید.

08

۱۱) تمیز کردن کیبورد:

قبل تر در هاو کن یو در  مقاله ای جدا گانه به چگونگی تمیز کردن کیبورد پرداختیم که شما می توانید این مقاله کامل را در اینجا مطالعه بفرماید

چگونه کیبورد را تمیز کنیم؟

07

۱۲) تمیز کردن ماوس:

ماوس را جدا کنید و سپس با استفاده از یک دستمال آغشته به الکل اقدام به تمیز کردن آن کنید. از یک گوش پاک کن برای تمیز کردن فضا های بین کلید ها و .. کمک بگیرید.

05

۱۳) لنز ماوس را تمیز کنید

حتما شما کاربران هاو کن یو متوجه عملکرد لنز در زیر ماوس هستید، پس با همان گوش پاک کن اقدام به تمیز کردن لنز زیر ماوس کنید تا عملکرد آن بهبود یابد و سریع تر باشد. همچنین شما از هوای پر فشار هم برای تمیز کردن موس می توانید کمک بگیرید.

04

۱۴) ماوس پد را تمیز کنید:

شما همچنین احتیاج به تمیز کردن پد زیر موی خود دارید که این کار را هم با همان دستمال اغشته به الکل یا حتی شستن جدا گانه ان می توانید آن را تمیز کیند.

03

۱۵) مانیتو را تمیز کنید

قبل از هر چیز مطمئن شوید مانیتور جدا شده است . حتما ان را هم از کیس و هم از برق جدا کنید.

۱۶) مانیتور را گرد گیری کنید

با یک دستمال خشک که پیشنهاد همان دستمال های مخصوص با نام ماکروفیبر است اقدام به تمیز کردن و البته از بین بردن لکه های مانیتور کنید. به هیچ عنوان فشار بیش از حد وارد نکید.


دسته ها : عمومی

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *